Számít a vastagság?
2025.05.15.A hőszigetelésben mindenképpen. Nem mindegy, hogy falazatunk milyen hőszigetelő képességgel rendelkezik. Az energiaárak növekedésének nem tudunk gátat szabni, csak egy jól szigetelt épület segíthet abban, hogy a fűtési és hűtési költségeink ne emelkedjenek a csillagos égig. Eredményesen csak megfelelően vastag anyaggal szigetelhetünk.
Javasolt hőszigetelési vastagság
Az építésügyi előírások nem magát a hőszigetelés vastagságát határozzák meg, hanem a szerkezet minimálisan elérendő teljes hőszigetelő képességét, azaz U értékét. Könnyen belátható, hogy ez azért van így, mert rengeteg féle hőszigetelő anyag van. Egy magasabb minőségű termékkel kisebb vastagság mellett is ugyanolyan energiatakarékos szerkezet építhető.
Az U érték a fajlagos hőátbocsátási tényező, mértékegysége W/m². Alapvető energetikai mérőszámról van szó, amely a szerkezetet jellemzi, az egy négyzetméter felületen át távozó hővesztesége alapján. Minél alacsonyabb az U érték, annál jobb a szerkezet hőszigetelő képessége.
A jelenleg érvényes előírás (9/2023 (V.25.) ÉKM rendelet) homlokzati falakra vonatkozóan: U≤0,24 W/m²K. Természetesen vastagabb hőszigetelés korlátozás nélkül feltehető, vékonyabb azonban nem, hiszen így nem jön ki a falra előírt U érték.
Nézzük, mely vastagságokkal érdemes minimum kalkulálni az Austrotherm homlokzati hőszigetelő lemezeiből az előírt U érték teljesítéséhez:
Falazóanyag: B30 tégla |
U=0,24 W/m²K eléréséhez szükséges hőszigetelés vastagság (cm)
|
12 |
|
14 |
Homlokzaton a rendelet jelenlegi minimális követelményértékeit és az annak eléréséhez szükséges hőszigetelési vastagságokat az Austrotherm online kalkulátorában lehet megtekinteni. A kalkulátor más szerkezetek hőszigetelésében is segítséget nyújt.
A hírhez tartozó kérdések
Köszönjük a válaszod!
A kérdéseket helyesen megválaszoltad, a jutalmad 15 pont!
Hibás válasz!
Ellenőrizd a válaszaid!
Egy, vagy több kérdésre nem válaszoltál, vagy hibás választ adtál!
Kérlek jelentkezz be!
Bejelentkezés nélkül nem tudjuk rögzíteni a válaszaid!